← Table of contents
Ælfrics Grammatik und Glossar

INCIPIT PRONOMEN.

Reading edition

1 incipit de pronomine U, de pronomine DH, f. JW

Pronomen est pars orationis, qvae pro nomine proprio vnivscvivsqve accipitvr personasqve finitas recipit. PRONOMEN ys naman speljend, ân dǣl lêdensprǣce, 5 sê byð underfangen for âgenum naman, and hê underfêhð hâdas mid fulre gewissunge. ðes dǣl, þæt is PRONOMEN, hæfð syx ACCIDENTIA, þæt synd syx gelimp. him gelimpþ SPECIES, þæt is, hiw; PERSONA, þæt is, hâd; and GENVS, þæt is, cynn; and FIGVRA, þæt 10 is, ânfeald hiw oððe gefêged; and NVMERVS, þæt is, getel; and CASVS gebîgednyss. wê secgað nû gewislîcor be ðison.

2 [p]ronomen W 3 [vnius]c. W, un(i)us- U, unus- DHJ ‖ finita O 4 pronomen in d. z., ys n. sp. gl. R ‖ n. sp. f. T ‖ namann R, (na)man H, nama O ‖ speligen R ‖ an usw. in d. z. R ‖ læden- J 6 gewisunge F ‖ þæs d. J 7 f in hæfð aus e. a. D 7. 8 þ. s. s. g. gl. R, in d. z. T ‖ beoþ W 8 syx f. O ‖ him g. f. T ‖ belimpþ O, belimpð U, gelimpað urspr. (aber a getilgt) F ‖ .i. qualitas über species D und 1. corr. F ‖ —10 þ. is hiw (had, cynn, a. h., getel) gl. R, f. T 8. 9 p. .i. hod W 9. 10 and f. HJ 10 ânfeald f. H ‖ o. g. in d. z. R, f. T ‖ oþer W ‖ þ. is] .i. W 11 getæl F, getell H ‖ and f. J ‖ geb. f. T, s auf r. D, davor þæt is J, davor .i. W 12 þisson J

Species pronominvm bipertita est þâra naman speljendra

hiw ys on twâ tôdǣled, forðan ðe hî synd 15 sume PRIMITIVA, þæt synd frumcennede, sume DIRIVATIVA, þæt sind ofgangende. eahta þǣr synd frumcennede and seofan ofcumende. se forma hâd is

1 frumcenned: ego ic; ealswâ se ôðer: tu ðû; and êac se ðridda: ille hê.

13 kein absatz ‖ þæra—14 todæled gl. R, f. T ‖ þæra FhJRU 14 tôdǣled] todal O, todæl (to durchstrichen) U ‖ forþen þeo (heo) beoþ W 14. 15 hi s. sume doppelt (das 2. mal getilgt) R 14 synd—15 synd f. J 15 þ. s. f. gl. R, f. T ‖ synd—16 þæt nachgetr. 1. corr. F ‖ beoþ W ‖ sume d.—17 ofcumende f. O 15. 16 diri(ua)tiua H, diri:uatiua U, erstes i aus u? R 16 þ. s. o. gl. R, f. T ‖ beoþ W ‖ toVIII W ‖ þ v. þǣr z. t., ær ganz weg H ‖ beoþ W 17 seofon FHJU, -an aus -on R, VII W ‖ ofcumede U 1 -cennede J ‖ —2 ü. f. TW ‖ se vor ðridda] seo T 2 þ(r)idda 1. corr. F, -a über getilgtem e T, þridde J

se forma hâd and se ôðer hâd habbað

ǣnlîpige stemna, forðan ðe hî bêoð ǣfre ætgædere and him betwŷnan sprecað. þonne ic cweþe ego ic and ðû 5 cwest tô mê tu ðû, þonne bêo wyt ætgædere and for ðî ne behôfað nâðor þissera PRONOMINA nâ mâ stemna, bûton twegra. se ðridda hâd hæfð syx clypunga, forðan ðe hê ys hwîlon mid hwîlon on ôðre stôwe.

2 se vor oðer f. J 3 [ænl.—6 nouþer] W ‖ ánlipie T, ænlepige DH ‖ stemne J ‖ ædgædere D 4 heom HT ‖ betweonan DHT, -an aus -on R ‖ sprecð T ‖ ic: R ‖ 2. ic f. T 5 cweþst h, cwyðst DFHJ, cwyþst R, cwist U ‖ ðû f. T ‖ witt J 6 þissere O, a aus i? T ‖ nāmo W ‖ no T 7 [tw. þe þridde hod] W ‖ twegera U ‖ hâd f. DH 8 -ðon(þ-) HJU ‖ hê f. W ‖ [mid—oþre] stude W

iste

þes ys ætêowjendlîc and ðâr bið, þâr man swâ bîcnað 10 be him. ille hê ne bið ðǣr ætforan andwerd, þâr man swâ be him clypað. se forma hâd hæfð ǣnne PRONOMEN: ego ic, and se ôðer hâd hæfð ǣnne: tu ðû. se ðridda hæfð syx: ille hê, ipse hê sylf, iste ðes, hic ðes, is se ylca, sui his.

9 þes] þæs F, þis O, f. TW ‖ æteow(i)endlic J, ætywigendlic H ‖ ðâr bið þâr] þæs þær J ‖ ðâr] þær FHRTU, ðær Dh, þer W ‖ þâr] þær DFHhRT, þer W ‖ m[on—10 him] W 10 hê f. T ‖ andweard JUW 10. 11 þe[r m. so be h.] W 10 þær DFHhJRTU 11 c(l)ypað aus cylpað 1. corr. F ‖ had f. W ‖ hæfð] næfð T ‖ ǣnne] nęnne T, ende J ‖ pronomen—12 ǣnne f. J 12 [ego—ha]ueþ W ‖ —13 ü. f. TW ‖ (h)æfð had urspr. (aber dann umgestellt) H, (hád) hæfð R ‖ ænne hâd U ‖ ðridde H 13 [iste—14 þ. e.] beoþ W ‖ erstes ðes] þæs J 13. 14 is se] ysse O 13 (is) U, hîs H 14 se ylca in d. z. R

þâs eahta synd PRIMITIVA PRONOMINA

15 and ðâ ôðre seofan syndon DIRIVATIVA, þæt is, þæt hî cumað of þâm ôðrum. hêr synd þâ seofon DIRIVATIVA: meus mîn, noster ûre and nostras ûrelendisc; tuus

1 ðîn, uester êower and uestras êowerlendisc, suus his. ne synd nâ mâ naman speljende, bûton þâs fîftŷne, beðan ðe PRISCIANVS tǣcð, sê ðe ys ealre lêdensprǣce wlite gehâten.

synt R 15 seo[uon beoþ d.] W ‖ seofon alle ausser O ‖ diri(ua)tiua H ‖ þæt is—16 diriuatiua f. O, am rande nachgetragen U ‖ þæt is usw. in d. z. RT 16 þâm f. T ‖ beo[þ—diriuati]ua W ‖ þa: F ‖ seofan hT, seofen U ‖ diri- aus duri- R; -i(ua)tiua H 17 mîn f. T ‖ (ure) U, f. T ‖ urelendi[sc—941 and] W 1 ðîn und êower f. T ‖ his f. T 2 beoþ W ‖ nã[ma (?) n. spe]liende W ‖ butan J ‖ fiftene DR, XV W ‖ beðan ðe—4 gehâten f. T 2. 3 be þā .i. prout þ[e prisc.] W 3 -þam U (þā HJ) ‖ techeþ W, ecþ J ‖ se ðe] þe þet W ‖ ealra HJ, ælcere U 4 ih[oten genera] W ‖ gegehaten (doch das 2. ge durch strich darunter getilgt) U

Genera pronominvm svnt qvinqve fîf cynn synd

þâra naman speljendra: MASCVLINVM hic ðes; FEMININVM haec ðêos; NEVTRVM hoc ðis; COMMVNE gemǣne nostras ûres landes man, uestras êowres landes mann; TRIVM GENERVM ðrêora cynna ego ic, tu ðû.

5 kein absatz ‖ prominum U ‖ .V. W ‖ fîf—6 sp. f. T ‖ beoþ W 6 [þ. noman] W ‖ þæra FhJRU ‖ mascu[linum hic þ]es W ‖ þæs U, f. T ‖ [f.—7 neutrum] W ‖ feminum ORU 7 þe(o)s R, f. T ‖ ðis f. T ‖ gemǣne f. T 8 ure landes (londes W) m. JRW, úreléndisc m. (in d. z.) T ‖ uestras—9 mann f. DHT ‖ eower JR 9 ð. c. f. T ‖ þreo J ‖ ic und ðû f. TW

10 on lêdensprǣce cweð ǣgðer gê wer gê wîf gê ðêowman ego et tu and on englisc ic and ðû; for ðî hî synd þrêora cynna nâ on stemne, ac on andgite. ðâ ôðre ealle mǣst synd MOBILIA, þæt is, âwendedlîce fram cynne tô cynne, swâswâ wê nû rihte cûðlîcor secgað.

10 on—12 andgite f. T ‖ le:den- U ‖ cwæð U, cwyð J 11 and on e. f. JW ‖ & for þi W ‖ beoþ W 12 nout W ‖ erstes on zu of O ‖ andgyt U 12. 13 synd ealle mæst O 13 beoþ W ‖ þ. is a. gl. R, f. T ‖ awendendlice (-lic W) FhJRW und urspr. auch (aber nd getilgt) H ‖ from T ‖ erstes cynne f. U 13. 14 tô cynne f. O 14 swâswâ—secgað f. T ‖ nû f. W ‖ riht W

15 Pronomina habbað fêower declinunga. sêo forme is

ego ic, mei VEL mis mîn, mihi mê, me mê, a me fram mê; ET PLVRALITER nos wê, nostrum VEL nostri ûre, nobis

1 ûs, nos ûs, a nobis fram ûs. git swutelîcor: ego loquor ic sprece, mei locutio mîn sprǣc, mihi respondes mê þû andswarast, me diligis mê ðû lufast (nys hêr nân VOCATIVVS), a me audisti sapientiam fram mê þû 5 gehŷrdest wîsdôm;

15 kein absatz ausser W ‖ ronomina W ‖ (habbað) corr. R ‖ declinunge HJ, a aus e h ‖ orIIII W ‖ se J; s ganz, eo z. t. weg H ‖ forma T, f z. t. weg H 16—951 3. ûs ü. f. T 16 mei f. O ‖ mis] meis H ‖ min gl. über mei R ‖ michi DJTUW ‖ dat. acc. abl. ü. f. W 17—951 pl. ü. f. W 17 w in we aus e. a.? F ‖ ure gl. über nostrum R ‖ n in nobis a. hd. ü. r. F 1 nos ûs f. J ‖ g. sw. f. T ‖ sutelor W 2—3 ü. f. W 2 i in mei a. hd. auf r. F ‖ sprec F, spræce U ‖ michi TU ‖ respondens J 2 mê—5 wîs. ü. f. T 3. 4 mê þû] menu O 4 and- aus ond- R ‖ uocatif W ‖ a me from me audisti W ‖ audisti aus audistis h 4. 5 þû g. w. f. W

ET PLVRALITER nos loquimur wê

sprecaþ, nostri sermo ûre sprǣc, nobis respondetis ûs gê andswarjað, nos diligitis ûs gê lufjaþ, a nobis ambulasti fram ûs ðû eodest. ealswâ tu ðû, tui VEL tis þîn, tibi ðê, te ðê, o tu êalâ ðû, a te fram ðê; 10 ET PLVRALITER uos gê, uestrum VEL uestri êower, uobis êow, uos êow, o uos êalâ gê, a uobis fram êow.

5 [et—10 uestri] W ‖ ló auf r. von quimur getrennt D, loquimini J 6 spræcaþ T ‖ spræce JU 7—13 ü. f. T 7 andswar(i)aþ J 8 ambulastis DH ‖ ge eodan (-on H) DH ‖ tui f. DH, ü. d. z. gl.? U 9 þin gl. ü. tui R ‖ a aus da radiert O 10 uestri aus e. a. F 11 o [uos—from] W

næfð nân frumcenned PRONOMEN VOCATIVVM bûton ðisum: o tu, o uos. tu doces me ðû tǣcst mê, tui doctrina bona est þîn lâr is gôd, tibi reddo gratias þê ic sylle 15 þancunga; te laudo, ut sapientem þê ic herige, swâswâ wîsne man; o tu doctor, loquere ad me êalâ ðû lârêow, sprec tô mê; a te audiui multa utilia fram ðê ic gehŷrde fela nytwurðe ðing; ET PLVRALITER uos sedetis gê sittað, uestri sedes êower setl, uobis 20 ministro êow ic ðênige, uos moneo êow ic myngje;

1 o uos, audite monitionem meam êalâ gê, gehŷrað mîne myngunge; a uobis ambulauerunt fram êow hî eodon, ET CETERA.

12 fr:um- h ‖ [uoc. b.] þeos o tu W ‖ þissum J 13 1. tu] tum J ‖ o uos f. T ‖ —962 ü. f. W ‖ tæhst DU, tæst J ‖ tu(i) (a. hd. F) FO, tua J 14 [bona—red]do W ‖ bonum O ‖ (la)r H ‖ god is T ‖ gratias f. (falls es nicht vor reddo stand) W ‖ —963 ü. f. T ‖ selle DHJ 15 þa(n)cunga U 16 lo[quere—17 au]diui W ‖ (ad) U 17 spræc h ‖ fra J 18 -wyrðe Fh, -werðe U, -wyrða R] nec wyrþe J ‖ þingc J 19 [uestri—20 min]istro W ‖ uestrum sedes O 20 mynegie R, mynigie h, mynegige F, menegige J 1 mon. meam f. W ‖ meam aus meum von a. hd. O ‖ ea:le (l rad.) F ‖ g(e)hyrað F 2 my(i U)negunge DFHhRU, mynegungæ J ‖ a uo[bis—3 sui h]is W ‖ eodan h

sui his næfð nǣnne NOMINATIVVM nâðor nê

mid Grêcum nê mid Lêdenwarum for ðâm gesceâde, 5 þæt hit nǣre ôðrum wordum gelîc. fêower CASVS hê hæfð, and þâ belûcað twŷfeald getel and tô ǣlcum cynne hî belimpað: sui equus his hors, sui homines his men, sui uilla his tûn, sibi congregat pecuniam him hê gaderað feoh, sibi placet him hê gelîcað; petit, ut 10 sibi concedas he bit, þæt ðû him geunne ðæs; se custodit bene hine hê hylt wel, se defendit armis hine hê bewerað mid wǣpnum, Christus se dedit pro nobis Crîst sealde hyne sylfne for ûs, a se expulit malos fram him hê âdrǣfde þâ yfelan, ET CETERA.

3 nane J ‖ nom.] uocatiuum FhOT ‖ nâðor—5 gelîc f. T ‖ naðar R, naþor nenig U ‖ [ne—4 2. mi]d W 4 ðan DHh 5 [nære—ilic] W ‖ casas J, casen W ‖ hê f. W 6 [tw.—ælch]e W ‖ getæl FT ‖ elcum H 7—13 ü. f. W 7 [sui homine]s W, suis h. J ‖ hominis H 8 sibi] sui H ‖ congregað h, -aþ J ‖ peccuniam U, f. W ‖ —14 ü. f. T ‖ hê f. O 9 gegaðerað OU ‖ placeð F ‖ licað H 9. 10 [petit, ut si]bi W 10. 11 s[e custod]iat W 11 hyne—armis am rande nachgetragen 1. corr. F ‖ hine f. O ‖ heald F ‖ de[fendit] W, defindit O 12 bewarað RU ‖ christu[s se] de[dit] W 13 xrist R ‖ a s[e ex]puli[t] W 14 [from h]im W ‖ him am rande von ds. hd. H ‖ [he adræ]fade þeo v[felan—15 þus] W ‖ hê f. h ‖ II hinter cetera Fh, am ende der nächsten zeile U

15 Sêo ôðer declinung gǣð þus: ille hê, illius his.

ac hit bið gewislîcor, gif þâr man cwyð sum word tô: ille me amat hê mê lufað, illius amor his lufu, illi scribo unum librum him ic wrîte âne bôc, illum accuso

1 hine ic wrêge, ab illo ueni fram him ic côm; ET PLVRALITER illi equitant hî rîdað, illorum congregatio heora gegaderung, illis respondeo him ic andswarige, illos audio hîg ic gehŷre, ab illis uenimus fram 5 him wê cômon. GENERIS FEMININI illa hêo, illius hyre; illa suit hêo siwað. illius opus hyre weorc, illi do aliquid hire ic forgife sum ðingc, illam odi hîg ic hatige, ab illa discessi fram hyre ic gewât; ET PLVRALITER illae nent lanam hîg spinnað wulle, illarum 10 uestis est heora hrægl hit is, illas uitupero hîg ic tǣle, ab illis uenit nobis bonum fram him ûs côm gôd.

15 kein absatz JRT, neue zeile wol nur zufällig Fh ‖ se T ‖ gaþ J ‖ —9821 ü. f. T 16 (hit) R ‖ gewislucar T ‖ þær FHJRU, ðær Dh, þer W, f. T ‖ cweð DFT, cweþ (e aus etwas and.? R) hR ‖ sum word f. T ‖ þærto T 17 amað h, -þ J ‖ —975 cômon ü. f. W 18 scribro H ‖ awrite J ‖ acuso F, accusso T 2 congregeatio W 3 heora aus hira R ‖ gegadrung U ‖ erstes i von illis weggerieben U ‖ heom DH 4 illos] illis H ‖ hîg] hin urspr. (aber zu hig und hig darüber) U 5 heom H, on ü. him U ‖ cômon aus -an D ‖ femini J ‖ hyre aus hire a. hd. h 6 suit] sínð T ‖ —8 gewât ü. f. W ‖ seowað U, wisað O ‖ worc U 7 aliquit O ‖ ðing (þ-) DFHhRU ‖ illa modi T ‖ hodi h ‖ hi: F, heo DH 8 ic f. h 9 illa enent O, illa nent J ‖ spinnat R 10 rægl J 11 uenit aus uenis W ‖ fr.—gôd f. W

GENERIS NEVTRI illud caput þæt hêafod, illius capitis þæs hêafdes, illi capiti þâm hêafde, illud caput þæt hêafod, ab illo capite fram ðâm hêafde; ET PLVRALITER 15 illa capita þâ hêafdu, illorum capitum þǣra hêafda, illis capitibus ðâm hêafdum, illa capita þâ hêafdu, ab illis capitibus fram ðâm hêafdum.

12 neutri] feminini W ‖ capud JT, t aus d D ‖ —17 hêafdum ü. f. W 13 capud JT 14 mit ab beginnt das erste bis 1057 reichende fragment von A 15 heafda OU, u auf r. R ‖ illorum—17 hêafdu f. H ‖ þara heafdu D 16. 17 þa heafdū U

Ealswâ gǣð iste ðes: iste homo þes man, istius

hominis þises mannes, isti homini ðisum menn, istum 20 hominem þisne man, ab isto homine fram ðisum menn; ET PLVRALITER isti homines þâs menn, istorum hominum þissera manna, istis hominibus þisum mannum,

1 istos homines þâs men, ab istis hominibus fram þisum mannum.

18 kein absatz ‖ allswa (a v. a. hd.) F ‖ gað U ‖ þes man—989 ü. f. W ‖ 2. i in istius auf r. D 19 homnis J, aus -mihis F ‖ þisses J ‖ illi W ‖ þissum J 20 ab isto—22 manna am rande corr. R ‖ þissum J ‖ mænn aus mannum D 21 et—men am rande nachgetr. 1. corr. F 22 þissum J, um auf r. D ‖ mannum aus mennum D 1 þissum J

GENERIS FEMININI ista mulier þis wîf, istius

mulieris þises wîfes, isti mulieri þisum wîfe, istam mulierem arguo ðis wîf ic ðrêage, ab ista muliere 5 fram ðisum wîfe; ET PLVRALITER istae mulieres þâs wîf, istarum mulierum þissera wîfa, istis mulieribus þisum wîfum, istas mulieres laudo þâs wîf ic herige, ab istis mulieribus audiuimus sermonem fram ðisum wîfum wê gehŷrdon sprǣce.

2 femini O 3 þisses J ‖ muleri U ‖ wîfe] wyfum U 4 arguo .i. þreaȝe W ‖ (ic þrege) 1. corr. F ‖ þræge R ‖ ab—6 wîf am rande nachgetr. 1. corr. F 5 ðissum F, þissum J ‖ wife undeutlich F 7 þissum J 8 sermonęm loquélis (zweites l über getilgtem r von a. hd.) O ‖ þissum J 9 sprece F

GENERIS NEVTRI istud

10 animal ðis nŷten, istius animalis þises nŷtenes, isti animali þisum nŷtene, istud animal occido þis nŷten ic ofslêa, ab isto animali fram þisum nŷtene; ET PLVRALITER ista animalia huc adducta sunt þâs nŷtenu synd hider brôht, istorum animalium þissera 15 nŷtena, istis animalibus þisum nŷtenum, ista animalia custodio þâs nŷtenu ic healde, ab istis animalibus fram ðisum nŷtenum.

10 ðis f. W ‖ þises—17 nŷtenum ü. f. W ‖ þisses J 11 animali: (s rad.) D ‖ þis ganz, sū ny z. t. weg H ‖ þyssum J 12 þissum J 13 huc a. sunt f. W 13. 14 nytena h 14 brohte U 15 nytenu DH ‖ þis J ‖ nyge(te)num h 16 custodio f. W ‖ gehealde O 17 þissum J

Hic ðes, haec ðêos, hoc þis. heora ealra GENITIVVS

huius þises oððe ðissere; huic ðisum; hunc 20 þisne, hanc þâs, hoc ðis; ab hoc fram ðisum, ab hac fram ðissere; ET PLVRALITER hi þâs tô MASCVLINVM, hae tô FEMININVM, haec tô NEVTRVM.

18 kein absatz 18. 19 genitif is W 19—21 ðissere ü. f. W 19 þisses J ‖ ði(s)sum corr. v. a. hd. O, -ss- hJR 20. 21 ab hoc ł ab hoc et pl. W ‖ þissum J ‖ ab hac fram þisum (hinter þisum) durchstrichen U 21 pluraliter] cetera T 22 feminum O

Is sê ys SVBIVNCTIVVM, þæt ys, underðêodendlîc,

1 oþðe RELATIVVM, þæt ys, edlesendlîc, forðan ðe hê ne mæg bêon æfter rihte gecweden, bûton þæt andgyt bêo ǣrfore sǣd; swâ êac on engliscre sprǣce ne cweð nân man sê, bûton hê ǣr sum ðingc be ðâm men sprǣce.

23 kein absatz ‖ is sê] isse O ‖ sê ys] seis J ‖ subiunctium O ‖ þ. is u. gl. R ‖ -en(d)lic h 1 oþ|ðære latiuum O ‖ rælatiuum J ‖ þ. is edl. gl. R ‖ edle- zu edlæ- h ‖ for- bis ne auf r. F ‖ -ðon h ‖ [ne mæi] W 2 [andȝit—3 so] ec 3 ængliscre D, engliscere JU ‖ cwyð J, cwæð U ‖ nân] na J 4 þincg R, -ng AFhTU ‖ sprece (aus spræce O) FHO

5 Aeneas fuit filius Veneris; is est, qui uicit Turnum ENEAS wæs Veneres sunu; sê oferswîðde TVRNVM. is sê, eius þæs, ei þâm, eum ðone, ab eo fram ðâm; ET PLVRALITER ei ðâ, eorum ðâra, eis þâm, eos accuso þâ ic wrêge, ab eis fram him. GENERIS FEMININI ea sêo, 10 eius þǣre, ei ðǣre, eam þâ, ab ea fram þǣre; ET PLVRALITER eae mulieres þâ wîf, earum þǣra, eis þâm, eas mulieres uidi þâ wîf ic geseah, ab eis fram ðâm.

5 Ae.—6 T. f. T ‖ fi. f. O ‖ i:s H, id D ‖ eneas auf r. U 6 ueneris hJU ‖ ofor- DH, oue(r)- W ‖ is .i. þe W ‖ —20 ü. f. T 7 þæs f. W ‖ eum—8 ei þa ü. d. z. nachgetr. 1. corr. F ‖ eo undeutlich F 8 ðæra AFhJRU ‖ eas T ‖ acuso AFh ‖ þâ—9 him ü. f. W ‖ femini(ni) A, femini F ‖ ea: (m rad.) R ‖ þeo W 10 eius þæra J ‖ ei þæræ U ‖ fram þæra J, f. W 11 eae] hęę O, hę̂ę̂ D, heę U, héé H, ea J ‖ þâ w. f. W ‖ þera F 12 muliere O ‖ —ðâm ü. f. W ‖ geseh J ‖ i in eis aus a radiert O

GENERIS NEVTRI id þæt, eius þæs, ei þâm, id uerbum audiui þæt word ic gehŷrde, ab eo fram ðâm; ET PLVRALITER 15 ea uerba þâ word, eorum þǣra, eis þâm, ea uerba audiui þâ word ic gehŷrde, ab eis fram ðâm.

13 eneris F ‖ :::: eius R 14 þæt—15 word ü. f. W ‖ ab eo ab eo W ‖ eo] eis und von gz. hd. o über unterpunctiertem s F ‖ þan A, ðan h, þān (mit punct in n) J ‖ et—16 ðam am rande 1. corr. F 15 þara F, þære H 16 ü. f. W

Ipse hê sylf oþþe se ylca, ipsius, ipsi, ipsum, ab

ipso; ET PLVRALITER ipsi hî sylfe oððe ðâ ylcan, ipsorum, ipsis, ipsos, ab ipsis. GENERIS FEMININI ipsa hêo sylf 20 oþþe sêo ylce, ipsius, ipsi, ipsam, ab ipsa; ET PLVRALITER

1 ipsae, ipsarum, ipsis, ipsas, ab ipsis. GENERIS NEVTRI ipsum, ipsius, ipsi, ipsum, ab ipso; ET PLVRALITER ipsa, ipsorum, ipsis, ipsa, ab ipsis. ipse, gif hê stent âna, þonne byð hit hê sylf oððe se ylca. eft ego ipse ic sylf, tu ipse 5 ðû sylf, ille ipse hê sylf ET CETERA.

17 kein absatz ‖ hê f. O ‖ o. se y. f. W ‖ vor oððe r. R ‖ ylca aus ilca R 18 oþer W 19 erstes ipsis] ipsas U ‖ generis—1001 ab ipsis v. ds. hd. unten am rande nachgetragen U 20 se ylcæ J ‖ si sam W ‖ et] ⁊ A 1 ipsae] ipsa T ‖ ipsaram AhO, sarum W ‖ sis sas W ‖ (ipsas) O 2 sius si sum W ‖ (ipsi) h 2. 3 sa sorum sis sa W 2 ipsa aus ipse H, ipse DU, ipso O ‖ ipsosum O 3 ab isis T ‖ gif—ana gl. ü. ipse R ‖ beoð U 4 ::: hyt R ‖ hê] hy U ‖ eft f. JW ‖ —5 ü. f. T ‖ tui ipse T

Wê habbað nû declinod þâ eahta frumcennedan

PRONOMINA: nû wylle wê secgan þâ seofon DIRIVATIVA. of ðâm forman hâde ego of ðâm GENITIVO mei cymð meus mîn. ðes PRONOMEN and ðyllîce synd POSSESSIVA, þæt 10 synd geâgnigendlîce. meus seruus mîn þêowa, mei serui mînes ðêowan, meo seruo mînum ðêowan, meum seruum flagello mînne þêowan ic swinge; o mi serue, ara bene êalâ mîn ðêowa, era wel; a meo seruo monitus sum fram mînum þêowan ic eom gemyngod;

6 kein absatz ‖ toVIII W 7 wylle wê] wil z. t., le we gz. weg H ‖ seofan AhJRT 8 ego ic OU ‖ cumað T 9 mîn f. T ‖ beoþ W 9. 10 þ. s. g. gl. R 10 beoþ W ‖ geahn- DHJTU, -lic(e) R, owniendliche W mîn—1025 ü. f. T ‖ —20 gewelgod ü. f. W ‖ ðeawa R 11 meo: (s rad.) h 12 flagello f. W ‖ mîn(n)e U, mine O ‖ ic—14 þeowan ü. d. z. und am rande nachgetr. 1. corr. F ‖ mi] mei O 13 serui FJ ‖ ðeow O ‖ êra aus êre (v. ds. hd.?) J 14 u in seruo auf r. D ‖ monitus sum f. W ‖ o in monitus aus u? H 14. 15 gemynegod FhJRU, geminegod A

15 ET PLVRALITER mei serui laborant mîne þêowan swincað, meorum seruorum labor mînra ðêowna geswinc, meis seruis cibos do mînum þêowum ic sylle mettas, meos seruos diligo mîne þêowan ic lufige, a meis seruis ditatus sum fram mînum ðêowum 20 ic eom gewelgod.

15 mei—19 seruis] mei meorum meis meos a meis W 16 ðeowena H 17 cybos U ‖ þeowan U 18 mettus h 19 datus sum T 19. 20 ðeowum aus ðeowan? h 20 gewelegod JU

GENERIS FEMININI mea ancilla

hoc fecit mîn wyln dyde ðis, meae ancillae ars

1 mînre wylne cræft, meae ancillae do alimenta mînre wylne ic sylle fôdan, meam ancillam arguo mîne wylne ic ðrêage; o mea ancilla, esto utilis êalâ ðû mîn wyln, bêo nytwyrðe; a mea ancilla uestitus sum 5 fram mînre wylne ic eom gescrŷd; ET PLVRALITER meae ancillae bene operantur mîne wylna wyrcað wel, mearum ancillarum domus mînra wylna hûs, meis ancillis uictum tribuo mînum wylnum ic forgife bîgleofan, meas ancillas moneo mîne wylna ic myngje; 10 o meae ancillae, operamini melius êalâ gê mîne wylna, wyrceað bet; a meis ancillis talia uerba audiui fram mînum wylnum ic gehŷrde swylce word.

20. 21 a(n)cilla U 21 hoc—ðis] .i. wiln W ‖ :: dyde (me rad.) h ‖ a in ars aus o (v. a. hd.?) F 1—12 ü. f. W 1 cræft—2 wylne nachgetr. 1. corr. F 2 wylne auf r. U, welne J ‖ ancillam—11 audiui] o mea a mea et pluraliter (mee) mearum meis meas o mee a meis W ‖ ancillan O 3 þ(r)eage H ‖ o] aus a h ‖ meo h 4 netwyrþe J, -wurðe DH, -wyrde F ‖ a] auf r. v. a. hd. O 6 werceað D 8. 9 bigly(eo)fan ds. hd.? h 9 wylne J, -a aus -e D ‖ mynegye U, mynegige AFhJR 11 wyrcað AFhJRU

GENERIS

NEVTRI meum mancipium loquitur mîn weal sprecð, mei mancipii filius mînes weales sunu, meo mancipio 15 fabrico domus mînum weale ic timbrige hûs, meum mancipium excuso mînne weal ic belâdige; o meum mancipium, sere bene êalâ ðû mîn weal, sâw wel; a meo mancipio multa bona accepi fram mînum weale ic underfêng fela gôd; ET PLVRALITER mea mancipia 20 arant mîne wealas erjað, meorum mancipiorum segetes mînra þêowra manna æceras, meis mancipiis diuido denarios mînum ðêowum mannum ic dǣle

1 penegas, mea mancipia arguo mîne þêowan men ic ðrêage; o mea mancipia, estote fideles êalâ gê mîne ðêowan, bêoð getrêowe; a meis mancipiis adiutus sum fram mînum þêowum mannum ic eom 5 gefultumod.

13 meam J ‖ loqu. f. W ‖ sprycð J, spræc O, f. W 14 mancipii—19 gôd] meo meum o meum a meo W ‖ mancipi: (i rad.) O, m ü. getilgtem p H ‖ (weales) A, wealas U, f. J 15 fabrica D, -o aus -a H 16 mi(n)ne F 17 mîn f. H ‖ sau h 19 feala F ‖ gôda U ‖ et] ⁊ A ‖ m von mea z. t. weg H ‖ mancipia aus -io? F 20 erstes a in arant aus e (v. ds. hd.?) und a v. a. hd. am rande h, erant T] .i. W ‖ erjað f. W ‖ mancipiorum—1025 gefult.] meis mea o mea a meis W 21 ðeowa h, þeow DFU, ðeow H ‖ mancipi:s (i rad.) O 22 ðeowan h, þeowa F, þeow DHU ‖ c in ic auf rasur h 1 peñ h ‖ hinter mea (unter þeowan) r. R 3 mancip:is (i rad.) O 4 þeowan O, þeow DH

Se forma hâd ego ic macað his menigfealde getel

nos wê, and of his GENITIVVM nostri cumað twâ DIRIVATIVA: noster and nostras. noster frater ûre brôðer, nostri fratris ûres brôðor, nostro fratri ûrum brêðer, 10 nostrum fratrem ûrne brôðor, o noster frater êalâ ðû ûre brôðor, a nostro fratre fram ûrum brêðer; ET PLVRALITER nostri fratres ûre gebrôðra, nostrorum fratrum obedientia ûre gebrôðra gehŷrsumnys, nostris fratribus ministro ûrum gebrôðrum ic þênige, nostros 15 fratres amo ûre gebrôþra ic lufige, a nostris fratribus fram ûrum gebrôðrum.

6 kein absatz ‖ ic f. T ‖ manigfeald T, monifold W ‖ getæl FT 7 wê f. T ‖ of his (of auf r., his am rande) corr. R ‖ his f. T ‖ ri in dem abgekürzten nostri auf r. R ‖ diri:uatiua (auch d auf r.) R 8—19 ü. f. TW 8 broðor ADFHhRU ‖ nostri—9 brêðer f. U 9 broþer J, broðrys O ‖ nostro aus -ri D 10 ur(n)e 1. corr. F, ure J ‖ broþer J 11 broðer (e auf r. R) AFhR, broþer J ‖ ure (aber um über e) U ‖ erstes e in breðer auf r. R 12—16 nur das possessivpron. ohne andern zusatz als a im abl. W ‖ nrōrūm J 13 fratrum] frā h ‖ uræ U ‖ hyrsumnys O, h aus e. a. D 14. 15 zweites o in nostros aus æ O 15 broþra O ‖ nostris aus rostris F

GENERIS FEMININI

nostra soror ûre swuster, nostrae sororis and swâ forð, swâ wê ǣr declinodon mea ancilla. GENERIS NEVTRI nostrum consilium ûre rǣd, nostri consilii ûres rǣdes and swâ 20 forð æfter NEVTRI GENERIS. hic et haec nostras et hoc nostrate ûres landes mann oððe elles hwæt, nostratis and swâ forð æfter ðǣre þriddan declinunge. ealswâ

1 gǣð hic et haec uestras et hoc uestrate êowres landes mann.

16 generis—18 ancilla f. W ‖ femini J, feminum O 17 swustor F ‖ sorores h 19 consilium f. W ‖ consilii f. W ‖ s[o] W 21 nostra[te ures] W ‖ u. l. mann usw. in d. z. T ‖ ure AJR ‖ oþer W 22 s[o forþ æfter] W 1 [also—et] hoc W ‖ gað auf r. U ‖ nostras O 1. 2 gl. beim einbinden zum teil weggeschnitten, sodass nur die unteren enden von eower (so!) und von s in landes zu sehen sind T ‖ owres [londes] mon W 1 eoweres F, eower AJR

Se ôðer hâd ys tu ðû, and his GENITIVVS byð tui

þîn. þonne cymð of ðâm DIRIVATIVVM tuus þîn: tuus 5 equus ðîn hors, tui equi þînes horses and swâ forð æfter ðǣre ôðre declinunge. GENERIS FEMININI tua uilla þîn tûn, tuae uillae ðînes tûnes and swâ forð æfter ðǣre forman declinunge. GENERIS NEVTRI tuum uerbum þîn word, tui uerbi ðînes wordes and swâ forð æfter 10 NEVTRI GENERIS.

3 kein absatz ‖ ðû f. T ‖ and—byð f. DH ‖ b[iþ—4 2. tuus] W ‖ beoð U 4 1. þîn] þin:: (um rad.) O, um von a. hd. angefügt F, þinum DHU, f. T ‖ ðan T ‖ diriuatiua T ‖ —9 ü. f. TW 5 equi f. W 6 ðǣre f. U ‖ [g. f.—7] tue W 7 æfter f. W 8 [n. tuum uer]bum W 9 uerbi aus -bum D 10 generis neutri H

Se frumcenneda tu macað his menigfealde getel uos.

þonne cumað of his GENITIVO uestri twâ DIRIVATIVA: uester êower and uestras êower landes mann. uester bos êower oxa, uestri bouis êowres oxan and swâ forþ, 15 swâswâ noster. FEMININI uestra uestis êower rêaf and swâ forð, swâswâ nostra. GENERIS NEVTRI uestrum iudicium êower dôm, uestri iudicii êowres dômes and swâ forð æfter NEVTRI GENERIS.

11 kein absatz ‖ Se] i:e (v. a. hd. zu þe) F ‖ frumkenn[ede tu ma]keþ W ‖ frumceneda A, -cennede T ‖ -fealdan und darüber ł de U, -fealdes F ‖ getæl FT 12 cumað ausser c auf r. corr. R ‖ [of h. geniti]uo W ‖ genitiuus T, o auf r. R 13—17 ü. f. T ‖ and] et (abgekürzt) A ‖ [ower londes] W 14—17 ü. f. W 14 ox von oxa auf r. F ‖ eoweres F 15 [uestra ues]tis W ‖ uestis] uetis T ‖ eowwer h ‖ reaf mit ausnahme von f auf r. h 16 neutri] nen̄r T 17 eoweres Fh 17. 18 and forð swa æfter H 18 s[o] W ‖ æfter þære n. J

Of þâm frumcennedan sui cymð ân DIRIVATIVVM suus

20 his: suus ager his æcer, sui agri his æceres and

1 swâ forð, swâswâ ðâ ôðre. FEMININVM sua uxor his wîf, suae uxoris his wîfes and swâ forð, swâswâ ðâ ôðre. NEVTRVM suum rus his land, sui ruris his landes and swâ forð æfter NEVTRI GENERIS.

19 kein absatz ‖ -cennendan U ‖ sui his O ‖ cymð ân] cyðan J ‖ di[ri]uatiuum W ‖ suum O 20—1044 ü. f. T ‖ —1042 ü. f. W ‖ agris h ‖ æceras hJ 1 feminini und davor neutrum durch untergesetzte puncte getilgt H, femin[i]ni W ‖ uxor] uox O 3 r in rus nicht deutlich U ‖ his] .i. W ‖ h. landes f. W 4 (æfter) R

5 Wê wyllaþ secgan, hwæt sŷ betwux þâm GENITIVVM

þǣra frumcennedra PRONOMINA and ðǣra ofgangendra. mei, tui, sui, nostri, uestri, gyf hîg bêoð frumcennede GENITIVI, þonne magon hîg bêon gefêrlǣhte eallum casum and ǣgðrum getele. mei ager est mîn æcer hyt ys, 10 mei terra mîn land, mei agros aro mîne æceras ic erige, mei uerba audisti mîne word þû gehŷrdest.

5 kein absatz ‖ secgean U, segge[n] W ‖ sie T, beo W ‖ betweox T ‖ þâm f. J 6 -cennendra OU ‖ prono[mi]na W ‖ þære J ‖ ofgange(n)dra h, ofgoinde W 7 -cen(ne)de D 8 magan T ‖ gefærlæhte hR, zweites e auf r. U ‖ al[le] casen W ‖ casum f. J 9 getæle FT ‖ —1052 ü. f. W ‖ æker H 10 min eorþa oþþe land H ‖ min æ. U ‖ æceres A 11 ei in mei aus e. a. D ‖ uer[ba] W

ealswâ tui seruus arat ðîn ðêowa man erað, tui ancilla texit ðîn wyln wefð, tui agros metis þû rîpst þîne æceras. ealswâ sui: sui equus est his hors hit 15 is, sui homines pergunt his men gâð, sui animalia sunt his nŷtenu hit synt, sui ancilla laborat his wyln swincð. nostri hominis equus est ûres mannes hors hit is, nostri seruum arguo ûrne þêowan man ic ðrêage, nostri agros depastas þû etst ûre æceras. 20 uestri sermo êower sprǣc, uestri congregatio êower

1 gegaderung, uestri iudicia laudo êower dômas ic herige.

12 tui tui W ‖ man: Fh, f. T ‖ erat AhJOT, erad F 13 wylna T ‖ wyfð DH ‖ me[tis] W, mens U 13. 14 þine æceras þu ripst T 14 erstes sui f. U, (sui) A ‖ his] þin H 15 pergant O ‖ me(n)ngâð corr. v. a. hd. O ‖ gæð und darunter ł gað U ‖ anima U 16 sunt f. T ‖ nytena T ‖ hit synt f. T ‖ sind A, synd DFHhJRU ‖ a[n]cilla W ‖ labora:t F 17 wylna T ‖ nostri aus nostre h ‖ hominis aus -nes U; i über e (in -nes) v. a. hd. (aber dann beide buchstaben radiert) F, homines (e getilgt D) DJT ‖ ure T 18 arguo .i. þreaȝe W ‖ ure T ‖ þeowa JT, þeowne U 19 þrea T ‖ depastus OU ‖ u. æ. þu etest T ‖ æccras R und (aus æceras) h 20 uestri a. hd. (ds. hd. h) aus nostri Fh ‖ (eo)ure spræc U ‖ sprec F 1 gaderung T ‖ êo.—2 f. T 2 hyrige D

Gif ðâs CASVS bêoð of ðâm DIRIVATIVVM, þonne sceolon

hîg habban him gelîce CASVS and gelîc getel: meus 5 ager mîn æcer, mei agri semen mînes æceres sǣd, meo agro ET CETERA; tuus seruus þîn ðêowa mann, tua ancilla ðîn wyln, tuae ancillae filius þînre wylne sunu, tui hominis equus ðînes mannes hors, tuum iudicium laudo þînne dôm ic herige; suus faber est 10 his smið hê is, sui fabri opus his smiþes weorc, suum fabrum diligit his smiþ hê lufað; noster piscator est ûre fiscere hê is, nostri piscatoris rete ûres fisceres nett, nostro piscatori do nauem ûrum fiscere ic gyfe scip; uester sutor est êower sûtere hê is, 15 uestri sutoris instrumenta êower sûteres tôl, uestra locutio mihi placet êowor sprǣc mê lîcað, uestrum uerbum audiui êower word ic gehŷrde, uestri uerbi êowres wordes ET CETERA.

3 kein absatz ‖ ȝ[if] W ‖ casas J ‖ diriuatiua U, erstes i aus u rad. R 3. 4 sceolan Ah, scylan T 4 habban aus -að? D ‖ ilic[he] W ‖ casus—6 seruus nur die oberen enden übrig W ‖ gelîc: D, gelice JTU, gelî O ‖ getæl FT 5—18 ü. f. T 5—6 ü. f. W 5 agri] agris O ‖ æceras A 6 tuus] tuis J ‖ ser(u)us O ‖ ðeawa R ‖ [tua—1065 moniu]old itel W ‖ tua] tui O 7 e in tue aus e. a. (i?) H ‖ r in ðinre auf rad. ð h ‖ mit ðinre schliesst das erste fragment von A 8 tui] tu J ‖ homines JTU ‖ manes D 9 þine J ‖ suus] seruus T 10 hys—opus nachgetr. 1. corr. F ‖ worc U 11 n.] nostrum J, aus nostros D 12 piscatores HJ 12. 13 r von fisceres gz., es z. t. weg H 13 nostri h 15 sutere stol J, suteres stôl O ‖ sutæres D ‖ uestra aus uestram F 16 michi TU ‖ licat R 17 gehyre h 18 eoweres F

924 ... an usw. in d. z. R invisible . in “in d z.”

992 [andȝit—3 so] ec printed as shown: missing MS reference (W)?

995 Ae.—6 T. f. T missing . in “T f. T”

998 ... acuso AFh || divider ‖ missing at line-end

DE FIGVRA.

19 überschrift f. J

20 Figvra is gecweden on englisc hiw oððe gefêgednyss. þâra synt twâ: SIMPLEX ânfeald ET COMPOSITA and gefêged.

1 þâs PRONOMINA bêoð gefêgede ðus þurh sume CASVS: iste and hic bêoþ tôgædere gefêgede on þrîm casum ðus: istic þes, istunc þisne, ab istoc fram ðisum. FEMININVM istaec ðêos, istanc þâs, ab istac fram þissere.

20 kein absatz J ‖ is—21 twâ f. T ‖ 2. s in gef. aus f rad. O 21 þæra FhRU, ðæra J ‖ synd DFhRU, sind Hh ‖ symplex FU ‖ andfeald U, f. T 21—1061 and gefêged f. T 1 bið U ‖ gefeged JO 2 ætgædere T ‖ gefede D ‖ þrîm] óðrum T, tres darüber von späterer hd., von der auch sonst schwer lesbare kritzeleien über den nächsten zeilen herrühren, F 3—7 ü. f. T 3 ist hunc FhR ‖ þissum J

5 nis hêr nân menigfeald getel. NEVTRVM istoc iudicium þes dôm, istoc ðisne, ab istoc fram ðisum. hêr is menigfeald getel: istaec iudicia ðâs dômas, istaec ACCVSSATIVVS, istaec VOCATIVVS. ADVERBIVM hic hêr; ôðre gefêgede ADVERBIA: adhuc gyt (lege adhuc rǣd gyt), abhinc 10 heonon.

5 getæl FT 6 þes d. f. W ‖ þesne W ‖ [ab—her] W ‖ þissum J 7 getæl FT ‖ iudicium unvollst. zu -cia T ‖ ü. f. W 8 accusati[u. i. uo]catiuus W ‖ -ussa- FhO, -u(s)sa- U, -usa- die übr. ‖ adu.—10 heonon f. T ‖ abuerbium R 9 gefeged: J ‖ ad[uerbia adhu]c W ‖ gyt f. W ‖ lege: J ‖ r. g. f. W 9. 10 abinc U

Is sê byð gefêged tô ðâm ADVERBIO demum æt nêxtan

ðus: idem se ylca, eiusdem þæs ylcan, eidem þâm ylcan, eundem þone ylcan, ab eodem fram ðâm ylcan; ET PLVRALITER idem VEL eidem þâ ylcan, 15 eorundem ðǣra ylcra, eisdem þâm ylcum, eosdem þâ ylcan, ab eisdem fram ðâm ylcum.

11 kein absatz ‖ sê] he W, f. T ‖ iuei[ȝed to þ]is[se(?) ad]uerbio W ‖ aduerbio aus -ia R ‖ demum .i. nouissimo .i. æt n. W 11. 12 æt n. ð.] swá swá is T ‖ nehstan J 12 [idem þ]e [ilk]e W ‖ —1072 ü. f. T ‖ þæs—13 eundem f. J ‖ þes F 13 þam ylcum O ‖ eandem O ‖ þo(n̄) J ‖ il[ke ab e]odem W 14 eidem aus idem 1. corr. F, aus eadem O, eiusdem J 15 erundem T, eorum zu eorundem auf der stelle D ‖ þara H ‖ [eis]dem W 16 isdem JW

GENERIS FEMININI

eadem sêo ylce, eiusdem þǣre ylcan, eidem, eandem, ab eadem; ET PLVRALITER eaedem þâ ylcan, earundem ET CETERA. GENERIS NEVTRI idem þæt ylce, eiusdem ðæs

1 ylcan, eidem, idem, ab eodem; ET PLVRALITER eadem þâ ylcan, eorundem, eisdem ET CETERA.

17 s. y. e. f. J ‖ se F ‖ eius[dem] W ‖ þæra J 18 ab eandem (aber n getilgt v. 1. corr.) F ‖ eadem zu eedem 1. corr. F ‖ eorundem zu ear- 1. corr. F 19 et cetera] eisdem F ‖ generis—1072 cetera am rande 1. corr. (hätte der corrector 18 eaedem—1071 pluraliter ergänzt, so wären weniger änderungen in 18 nötig gewesen) F ‖ [generis] W ‖ iuusdem O 1 eidem] eadem O ‖ ab eadem O ‖ [þeo] W 2 earundem O, eorumdem U ‖ et cetera getilgt F

Þrŷ êacan synd met, pte, ce, þe man êacnað on

lêdensprǣce tô sumum casum þises partes for gesceâde 5 oððe fægernysse. egomet ic sylf, meimet mînes sylfes, mihimet mê sylfum, memet mê sylfne. on ðâm ôðrum hâde on GENITIVO tuimet þînes sylfes (forþan ðe tumet ys word: tumeo ic tôðinde, tumes þû tôðindst, tumet hê tôðint), tibimet þê sylfum, temet ðê sylfne.

3 kein absatz ‖ þrie écan T ‖ beoþ W ‖ me& W ‖ a vor pte von a. hd. h ‖ pte ce] ptete (aber 2. t zu c) O ‖ ce] ee DH ‖ eacnat zu -ð von a. hd. F, [ea]cnaþ W 4 þisses J 5 [oþ]er W ‖ —15 ü. f. T ‖ in von mînes auf rasur O 5. 6 sylfnes U 6 michimet JTU ‖ [m]e sulfum W ‖ memet] men|te O 7 oðran h ‖ tui[m]et W ‖ for::::|ðanðe (ðāðe oder ðōðe r.) h ‖ -þā U 8 tumeð R ‖ toðingde J ‖ [t]umes W ‖ toþintst FR, -ndest hU, -þinst W 9 timet zu tibimet v. ds. hd. F, timet O ‖ [þe] sulfne W ‖ syl(f)ne D

10 ðâm NOMINATIVO hê mæg bêon êac geðêod, gif ðû setst ânne scortne te betwux: tutemet þû sylf; êac tute getâcnað þæt ylce. ET PLVRALITER nosmet wê sylfe, nobismet ûs sylfum, uosmet gê sylfe, uobismet êow sylfum: nys hêr nâ mâ. on ðâm þriddan hâde suimet his sylfes, 15 sibimet him sylfum, semet hyne sylfne.

10 ðu|ðu T ‖ [set]st W, test zu sest 1. corr. F, dest T 11 ænne (enne W) alle ausser O ‖ te auf r. D ‖ betwyx T, ux z. t. weg H ‖ tutemet] tu(tu)met h ‖ êac—12 ylce f. T 11. 12 itoc[ne]þ W 13 us sylfum scheint dagestanden zu haben (aber u von us zu w geändert und e angeflickt, um zu e, wie es scheint, v. ds. hd.) h ‖ [uo]smet W 14 nāmore W ‖ on—hâde] eft T ‖ [on] W ‖ hod[e] sui[met—1086 also] ellam W ‖ sumet J

Se ôðer êaca bið fîf ABLATIVVM wîflîces cynnes

gefêrlǣht: meapte on mîne wîsan, tuapte on ðîne wîsan, suapte on his wîsan, nostrapte on ûre wîsan, uestrapte on êower wîsan.

16 kein absatz ‖ bið—17 gefêrlǣht] gǣð ðus T ‖ bið] hæfð über rasur 2. corr. h ‖ abłat̄ und am rande tiuū U 17—19 ü. f. T ‖ wison R ‖ tuapte on ð. w. f. J 18 nostra apte J ‖ ure auf rasur 2. corr.? h 19 ne. on êo. w. f. h ‖ uestra apte (aber das erste a getilgt) J ‖ wisa(n) R

Se þridda êaca gǣð þus: huiusce þises, hisce

þisum, hosce þâs; hasce þâs.

1 kein absatz ‖ êaca f. J ‖ þ in þus aus h O ‖ þises—7 eccas f. T ‖ þisses J ‖ hysce U 2 þissum J ‖ þâs] þæs das erste mal J, das zweite U

Sume hîg bêoð gefêgede þus: eccum, þæt is on andgyte,

lôca efne, þû gesihst hine; eccos lôca efne, 5 þû gesihst hîg; eft ellum for illum hine. AD FEMININVM tô wîflîcum hâde ealswâ ellam for illam; eccam lôca efne, ðû gesihst hîg and menigfealdlîce eccas.

3 kein absatz ‖ gefe(ge)de 1. corr. F ‖ e(c)cum gz. hd. F ‖ þæt usw. in d. z. R 4 2. lôca usw. in d. z. R 6 eccan DHU, eaccam F, dah. .i. W ‖ lôca usw. in d. z. R 7 sihst J ‖ hi(o) 1. corr. F, heo DH

Eft mecum mid mê, tecum mid ðê, secum mid

him, nobiscum mid ûs, uobiscum mid êow.

8 kein absatz ‖ —9 ü. f. T ‖ mid me doppelt (das zweite rad.) H

10 Hic is ǣgðer gê PRONOMEN gê ADVERBIVM: hic þes

and hic hêr. tantundem is nama, þæt is eft swâ mycel. his GENITIVVS is tantidem eft swâ myceles oððe ealswâ myceles. næfð hê nâ mâ casa. totidem ealswâ fela ys êac nama and næfð nâ mâ casa.

10 kein absatz 10. 11 þes und her in d. z. T 11 þæt—mycel gl. R, f. T 12 is] (ys) U ‖ tontidem T, dahinter .i. W ‖ e. s. m. gl., f. T 12. 13 o. e. m. in d. z. R, f. T 13 casu T, casen W ‖ ealswâ—14 and f. T 13. 14 .i. also W 14 feala F ‖ s in is auf r. D ‖ næfð he na T ‖ casu T, casen W

10812 is] (ys) U text has “is](ys)” without space

e. s. m. gl., f. T printed as shown: missing MS reference (R)?

15 DE NVMERO.

15 überschrift f. JW

Nvmervs is getel, SINGVLARIS ânfeald ET PLVRALIS and menigfeald. ânfeald getel byð on ðisum parte ego ic, tu ðû, ille hê, and menigfeald getel bið nos wê, uos gê, illi hîg. sume hîg bêoð ǣgþres geteles: idem homo

1 se ylca man and idem homines þâ ylcan men. sume bêoð ǣgðres cynnes: haec ancilla þêos wyln and menigfealdlîce haec mancipia þâs wealas. þâ seofon DIRIVATIVA PRONOMINA, þæt synd ofgangendlîce naman speligendan, 5 habbað twŷfeald getel, ân wiðinnan, ôðer wiðûtan.

16 kein absatz J ‖ umerus W ‖ is getel gl. R, f. T ‖ getæl F ‖ ânf. und and m. f. T 17 getæl FT ‖ is W ‖ on ð. p. f. TW ‖ þissum J ‖ ic f. OT 18—1091 ü. f. T 18 getæl FT ‖ bið f. O, beoð U 19 2. i in illi auf r. R ‖ (beoþ) a. hd. W ‖ getæles FT 1 ü. f. W ‖ and f. J ‖ hominis DHJ ‖ þa:(s rad.) D ‖ sume—3 wealas f. T ‖ sume hi J 2 þêos f. W 3 þâs f. W ‖ seofan hRT, toVII W ‖ erstes i in diriuatiua aus u R, diriuatã W 4 þæt—speligendan] f. T, in d. z. R ‖ beoþ W 5 hi habbað J ‖ getæl FT ‖ -innon T ‖ -uton T

gif ðû âxast: cuius sunt hi libri? hwæs synd ðâs bêc? and ic cweðe on lêden: mei sunt mîne hîg synd, þonne byð on þâm forman stæfgefêge me ânfeald getel, and on ðâm ôðrum stæfgefêge i bið menigfeald getel. ealswâ 10 tua uerba sunt ðîne word hit synd: on ðâm tu byð ânfeald getel and on ðâm a menigfeald.

6 hii W, (hi) U ‖ (li)bri H ‖ —7 ü. f. TW ‖ synt U ‖ ða O 7 þu cwest W ‖ on lêden f. TW ‖ min R 8 on] of DHU ‖ getæl FT, auf r. D ‖ and—9 getel f. U 9 menig (feald f.) O ‖ getæl FT ‖ ealswâ—15 ðe] et similia T 10 t in tua ganz, u z. t. weg H ‖ ü. f. W ‖ sint U 11 getæl F ‖ a byð mænigfeald getel J

hîg habbað êac

ealle twegen hâdas and twâ cynn: ân hâd and ân cynn byð on þâm hlâforde, þe cweð meus mîn, and ôðer hâd and ôðer cynn byð on ðâm ǣhte, þe hê embe sprecð, 15 forðan ðe þæt forme stæfgefêg ys ðrêora cynna: MASCVLINVM and FEMININVM and NEVTRVM, and þæt ôðer stæfgefêg ys âwendendlîc fram cynne tô cynne: meus ager mîn æcer, mea terra mîn land, meum aratrum mîn sul.

12 ealla H 13 on] of J ‖ cw̄ J 14 beoð U ‖ on] of J ‖ æhta J, -h- aus -r- D ‖ ymbe (aber e über y, vielleicht von a. hd.?) R, imbe U ‖ spræcð: (and rad.) h, aus spræcð D 15 forðanðan O, -þam DU, -ðā H ‖ -gefæg hR, -gefege T 16 feminum J ‖ stæfgefêg f. T 17 awendedlic DU, awendendlice J ‖ f. c. t. c. f. T ‖ —18 ü. f. TW 18 sul auf r. D

hî synd êac gecwedene POSSESSIVA, þæt synd geâgnigendlîce, 20 forðan ðe hî getâcnjað oftost ǣhta, ac nâ swâ ðêah

1 symle: gif ic cweðe meus dominus mîn hlâford oððe meus pater mîn fæder, ne byð ðǣr nân ǣht geswutelod.

19 heo beoþ W ‖ gecwedene f. DH, iweþene zu cweþene W ‖ pos(s)essiua U, -uo O ‖ þæt—1104 frumcenneda f. T ‖ þ. s. g. gl. R ‖ beoþ W ‖ geahni- DHU, geahi- J, owniendlice W 20 forþen ꝥ W ‖ æhta sogleich aus æhte D ‖ nâ] nout W 1 symble D, simble U, euere W ‖ —2 ü. f. W ‖ oððe f. H, ł W 2 bið am rande v. ds. hd. H ‖ (nan) F

suus his is ǣgðres geteles gê ânfealdes gê menigfealdes, bûton PRISCIANVS luge, forðan ðe his frumcenneda sui is 5 ǣgðres geteles: sui causa facit for his intingan hê hit dêð ET sui causa faciunt and for heora intingan hî hit dôð; sibi prodest him sylfum hê fremað ET sibi prosunt and him sylfum hî fremjað; se custodit hine sylfne hê hylt ET se custodiunt and hîg healdað 10 hî sylfe; a se expulit hostem fram him hê âdrǣfð þone fêond, a se expellunt hostes hî âdrǣfað heora fŷnd him fram ET SIMILIA.

3 his f. W ‖ ægðeres H ‖ getæles F ‖ 1. gê—m. f. W 4 liȝe W ‖ -ðon h ‖ -cynneda J 5 ægþeres H ‖ getæles FT ‖ casa F ‖ —12 ü. f. T ‖ for] .i. intingan for W 6 (hit) U ‖ dæð U ‖ et f. W ‖ (heora) D, aus hira R 7 prodest .i. freomeþ W 8 and f. W 9 hine] hi he J ‖ helt J 9. 10 healdat R 10 selfe D ‖ expellit J ‖ (a)dræfð R, adrifþ J, adræfð(de) 2. corr. h, adrefde W 11 þon̄ J ‖ adrefaþ J ‖ heora aus hyra R 12 feond DHJW ‖ ham from W

DE CASV.

13 überschrift f. JOTW

Ðâ PRONOMINA, þe habbað VOCATIVVM, þâ habbað syx 15 CASVS and ðâ ôðre ealle nabbað, bûton fîf gebîgednyssa. on ðâm ôðrum hâde tu ðû and uos gê, þǣr ðǣr byð tôsprǣc, þǣr mæg bêon VOCATIVVS. eft on þâm ânum DIRIVATIVVM, þæt ys ofgangende, meus mîn hæfð VOCATIVVS nâ þæs âgneres, ac ðæs ôðres hâdes, þe hê tô

1 sprecð: o pater mi, doce filium tuum êalâ ðû fæder mîn, lǣr þînne sunu;

14 kein absatz JO ‖ Ðâ—16 hâde] næfð na má pronomina uocatiuum butan þás ó T ‖ (ð)apronomina O, da pr. J ‖ VI U, sexVI W 15 erstes f von fîf aus w O, V U ‖ -ssa zu -sse O, gebignessa U 16 ü. f. T ‖ þǣr—17 uocatiuus f. T 17 on—18 ofgangende f. T 18 þ. ys o. gl. R, hinter meus W ‖ ofgoinde W ‖ mîn f. TW 18. 19 h. uoc. f. H ‖ uocat̄ T, uocatm̄ W 19 nâ—1111 sprecð f. T ‖ nâ] nout W ‖ ageneres U, ahneres DHJ, anes O ‖ þas F, ðas h ‖ oþeres H 1 s(p)recð R, sprycð J ‖ mi pater T ‖ doces J ‖ —5 ü. f. TW ‖ min fæder DHU

o mater mea, uesti filium tuum

êalâ ðû mîn môdor, scrŷd ðînne sunu; êac menigfealdlîce o noster amice ealâ ðû ûre frêond, o nostra 5 soror êala ðû ûre swuster [o nostra soror, da nobis bibere êalâ ðû ûre swuster, syle us drincan] ET CETERA. nostras ûres landes man, uestras êowres landes mann habbað gelîce NOMINATIVVM and VOCATIVVM, and nys nâ mâ PRONOMINA, þe hæbbe syx CASVS.

2 o] also o W 3 þine J ‖ êac m.] et pluraliter T 4 -f(e)ald- 1. corr.? h 5 da nobis bibere hinter soror 1. corr. F ‖ swustor D ‖ syle us drincan hinter swuster 1. corr. F ‖ o—6 drincan f. FhJRTW (doch wegen F vgl. die zwei zunächst vorhergehenden anmerkungen) 7 nostras—9 casus f. T ‖ ure JR ‖ eower FhJR, ower W, eowres und am rande ł eower U 8 hi habbað J, habbe(þ) W ‖ at in nominatiuum z. t., iuum ganz weg H 9 nys am rande nachgetr. D ‖ pro(no)mina H ‖ e in þe aus e. a. D, ꝥ W ‖ habbe DH, habban U

10 Âne nigon naman synt, ðe habbað þâ ylcan declinunga,

þe PRONOMINA habbað, and for ðî wǣron sume bôceras swâ bepǣhte, þæt hî tealdon ðâ nigon naman tô ðisum dǣle, þe wê hâtað PRONOMEN, ac se lârêow PRISCIANVS segð, þæt man sceal tôcnâwan ǣlces dǣles 15 mihte and getâcnunge and swâ undergytan, hwæt hê sŷ, nâ be þǣre declinunge.

10 absatz nur T ‖ Âne] solum .i. one W ‖ nigan T, IX W ‖ synd DFHJRTU, sind h, beoþ W 10. 11 declinunge J 11 and—1122 gesceâd f. T 12 s in boceras aus w J 13 þissum J, þissere W ‖ þe] þet W ‖ wê f. O ‖ pronomina W ‖ se] þe W ‖ lorþeaw W 14 sægð DH, sægþ J ‖ toc(na)wan H ‖ ælces aus &lces J ‖ dǣles] cynnes H 15. 16 hê sŷ nâ be þǣre] hy syn abeþære F ‖ sŷ] mit sig beginnt C, beo W 16 nout W

gif sêo DECLINATIO, þæt is, declinung,

sceal tôsceâdan, hwæt gehwylc dǣl sî, þonne bêoð ealle ðâ seofon PRONOMINA, þe wê nû embe sprǣcon,

1 and êac PARTICIPIA, þæt synd dǣl nymende, getealde betwux namum; ac þæt ne byð nân gesceâd. þâs nigon naman, þe wê embe sprecað, sind APPELLATIVA, þæt sind gecîgendlîce. PROPRIVM NOMEN is âgen nama and 5 APPELLATIVVM byð ǣlc ôþer nama. hêr synd ðâ naman: quis hwâ, unus ân, ullus ǣnig, nullus nân, solus âna, totus eall, alius ôðer oððe sum, alter ôðer, uter heora ôðer. þâs naman synd MOBILIA PER TRIA GENERA, þâs naman synd âwendendlîce geond þrêo cynn.

se H ‖ d. þ. is f. W ‖ þ. i. d. gl. R 17 tosceaden H ‖ beo W ‖ [þonne] W 18 ðâ f. F ‖ seofan hJ ‖ þet beoþ delnimende i[tolde be]twuxe noman getilgt h. pronomina W ‖ nû f. W ‖ ymbe J ‖ sprecon J 1 ec þa J ‖ þ. s. d. n. gl. R ‖ beoþ W ‖ d[elni]- W ‖ geteald und de ü. d 1. corr.? h, getælde J 2 betwyx J ‖ þâs] þ[eos] W ‖ nigan T, IX W 3 ymbe J ‖ beoþ W ‖ apellatiua alle ausser hJW ‖ þæt—5 nama f. T 3. 4 þ. s. g. gl. R 3 beoþ W 4 ikien[dli]che W ‖ is a. n. gl. R 5 apellatiuum alle ausser W ‖ [no]me W ‖ synd:: (on rad.) R, beoþ W 6—8 ü. f. T ‖ nullas h, nu[llus] W 7 eall] æl J ‖ .i. aliquis über alius gl. U ‖ uter] vlter T, darüber .i. unus eorum gl. U 8 eiþer getilgt vor oþer W ‖ syndon FhJR, beoþ W ‖ mobilia—9 cynn] mobilia awendenlice (-dendlice D, -dedlice H, -de(n)dlîce U) per tria genera geond þreo cynn CDHU; ursprünglich, wie im text, aber awendenlice hinter mobilia vom 1. corr. gesetzt und ðas naman synd awendendlice durch puncte getilgt (also = CDHU gemacht) F ‖ r in genera zu n h 9 þas—cynn in d. z. R, f. T ‖ þ. n.] ꝥ J ‖ be[oþ] W ‖ awendlnliche W ‖ geond] on J ‖ þreora cynna J

10 quis hwâ is werlîc hâd; quae hwylc is wîflîc; quod hwylc nys nâþres cynnes. heora ealra GENITIVVS byð cuius hwæs oððe hwylces and heora ealra DATIVVS cui hwâm oððe hwylcum, quem uirum laudas? hwylcne wer herast ðû? a quo VEL a qui fram hwylcum oððe 15 fram hwâm; ET PLVRALITER qui hwilce oððe ðâ, quorum hwylcera oððe ðǣra, quis VEL quibus hwylcum oððe ðâm, quos laudas? hwylce herast ðû? oððe ðâ,

1 a quis VEL a quibus fram hwylcum oððe fram þâm. þes nama hæfð twŷfealdne NOMINATIVVM: quis and qui.

10 masculinunum (!) vor quis T ‖ hwâ is w. h.] femininum T ‖ q[uae] W ‖ hw. is w.] neutrum T 11 hwylc—cynnes f. T ‖ nys] is W ‖ gen[iti]uus W ‖ byð f. T 12 cuius] i aus l O, cuis T ‖ hwæs—and f. T 13—1131 ü. f. T 13 h[wl]cum W ‖ uiram O ‖ laudes W 14 hwil[cum] W, f. O 14. 15 o. f. hwam ebenfalls gl. R 16 ðara D, þara H ‖ hwi[lcum] W 17 o. þam ebenfalls gl. R ‖ ðâm] hwam h ‖ laudas—11315 quis f. C 1 o. f. þ. ebenfalls gl. R ‖ [oþþe] W 2 þes—5 sǣdon f. T ‖ twefealdne U

se qui byð ânfealdes geteles and menigfealdes: qui uir sê wer, qui uiri þâ weras, and hî habbað twŷfealdne 5 ABLATIVVM, swâswâ wê ǣr sǣdon. GENERIS FEMININI quae hwylc, cuius hwylcere, cui, quam, a qua VEL a qui; ET PLVRALITER quae hwylce, quarum hwylcera, quis VEL quibus, quas, a quis VEL a quibus, ac se quibus ys gewunelîcor, forðan ðe quis is ðâm ôðrum gelîc. GENERIS 10 NEVTRI quod VEL quid hwylc oððe þæt, cuius ðæs oððe hwylces, cui, quod, a quo VEL a qui; ET PLVRALITER quae hwylce oððe ðâ, quorum, quis VEL quibus, quae, a quis VEL a quibus.

3 se qui] sequi FR, sęqui O ‖ se] þ[e] (auch þ zum teil weg) W ‖ beoþ U ‖ getæles F, teles H, itel W ‖ and quis mænigf. J 4 se wer und þa weras corr.? R ‖ wer] per F ‖ þe[o] W ‖ twyfeald(n)e O, -fealde h 5 sw.—s. f. W 6—7 ü. f. T 6 cui[us] W ‖ 1. a f. O ‖ qua] quam U 7 q von que fast ganz weg H 7. 8 quis uel f. T 8 a quis uel f. T ‖ a quabus O ‖ ac—9 gelîc f. T 9 f[or]þi þe quis W ‖ -þam J ‖ ðâm f. W ‖ r in oðrum aus e. a. und r noch darüber J 10—12 ü. f. T 10 o. þ. ebenfalls gl. R ‖ c. ðes h 11 quod uel quid T ‖ uel a qui f. T 12 quis uel f. T ‖ a quibus W 12. 13 a quis uel f. T 12 [a quis] W

hit is tô witenne, þæt ðâs naman habbað

mislîc andgyt, be ðâm ðe hî gesette bêoð. gif ic cweðe: 15 quis hoc fecit? hwâ dyde ðis?, þonne byð se quis INTERROGATIVVM, þæt is, âxigendlîc. gif ic cweðe: nescio, quis hoc fecit nât ic, hwâ ðis dyde, þonne byð se quis INFINITIVVM, þæt is, ungeendigendlîc. gif ic cweðe: tu scis, quis hoc fecit þû wâst, hwâ ðis dyde, þonne 20 byð se quis RELATIVVM, þæt ys, edlesendlîc. of ðisum

1 bêoð gefêgede quisque gehwâ, quaeque, quodque gehwylc. heora ealra GENITIVVS ys cuiusque; cuique and swâ forð, swâ þâ ôðre.

13 hit—þæt f. T ‖ eac vor tô DH und ü. d. z. 1. corr. F ‖ witanne HJ, witene R, wite(nne) 1. corr.? h 14 mislice J ‖ angit F ‖ ðan FhJRT, þā H 15 ü. f. TW ‖ [þonn]e W ‖ byð f. DH 16 þ. i. â. f. TW 17 quis] quid T ‖ fecið h, fe[cit] W ‖ ü. f. TW ‖ hwa :::: R 18 quis] quid T ‖ infinit(iu)um U ‖ þ. i. u. gl. R, f. TW 19 quis] quod O ‖ fe[cit] W ‖ ü. f. TW ‖ þû] ða H ‖ hwa :: R 20 beoð U ‖ þ. ys e. (2. e auf r.) gl. R, f. T ‖ þ. ys] .i. W ‖ edlysendlic Fh ‖ þissum J, ðam T 1 [ifeȝ]ede W ‖ ü. f. T 1. 2 gehwylce O, gehwilc gl. über quęque R, f. T 2 y(s) C, f. T ‖ [cui]que W ‖ and—3 wîsan f. T 3 zweites swâ] swa swa J

ealswâ on ðrêo wîsan quispiam,

quaepiam, quodpiam ǣnig and heora ealra GENITIVVS cuiuspiam 5 ǣniges and swâ forð. eft quisquam, quaequam, quodquam ǣnig. heora ealra GENITIVVS cuiusquam and swâ forð. eft quisquis swâ hwâ, quaequae swâ hwylc, quodquod swâ hwylc. heora ealra GENITIVVS cuiuscuius; cuicui ET CETERA.

.i. aliquis über quispiam gl. U 4 quaepiam] quempiam O, et (abgekürzt) davor W ‖ quod[piam] W ‖ ǣnig f. T 5 ǣniges—forð f. T ‖ quisquam—7 eft am rande ds. hd. C ‖ .i. aliquis ü. quisquam gl. U ‖ [que]quam W 6 ǣnig f. T 6. 7 a. s. f. f. T 7 .i. quicumque ü. quisquis gl. U ‖ —8 ü. f. T ‖ [so hw]a W ‖ swâ hwylc f. U 8 (ealra) corr.? R ‖ cuius F 9 [et c. (f.?)

eft quidam, quaedam, quoddam sum

10 and heora ealra GENITIVVS cuiusdam ET CETERA. eft quicumque swâ hwâ, quaecumque swâ hwylc, quodcumque and heora ealra GENITIVVS cuiuscumque ET CETERA. eft aliquis sum, aliqua sum, aliquod sum and heora ealra GENITIVVS alicuius sumes ET CETERA.

eft] W ‖ quidam] [q]uadam W ‖ quo(d)dam W ‖ sum in d. z. T 10 eallra am rande 3. corr. h ‖ cuiu(s)dam C, cuius H ‖ et c. f. W ‖ eft—12 cetera f. T 10. 11 [quicum]que W 12 cu[ius]- W ‖ et c. f. W 13—1163 ü. f. T ‖ aliquot DH, and (abgekürzt) liquod h 14 alicu[ius] W ‖ sum. és J, e auf r. U ‖ et c. f. W

15 Vnus ân, una ân, unum ân and heora ealra unius

ânes; uni ânum; ET CETERA.

15 kein absatz ‖ ealra genitiuus TU ‖ [un]i W 16 a in anum auf r. R ‖ et c. f. W

Vllus, ulla, ullum ǣnig and heora ealra ullius ǣniges;

ulli ǣnigum; ET CETERA.

17 kein absatz ‖ ænig gl. ü. ulla R ‖ and f. W ‖ genitiuus hinter ealra TUW, über der z. v. ds. hd. nachgetr. C 18 ænium J, [æn]iȝum W ‖ et c. f. W

Nullus, nulla, nullum nân; nullius nânes; nulli

20 nânum; ET CETERA.

19 kein absatz ‖ nullus—20 cetera f. J ‖ nan gl. ü. nullus R 20 et c. f. W

Solus, sola, solum âna and heora ealra solius ânes;

soli ânum; ET CETERA.

1 kein absatz ‖ so[lus]. la. lum W ‖ ana gl. über solus R ‖ and f. W ‖ genitiuus hinter ealra TUW, über d. z. v. ds. hd. nachgetr. C ‖ lius W 2 et c. f. W

Totus, tota, totum eal; totius ealles; toti eallum;

ET PLVRALITER toti ealle; totorum ealra; totis; ET CETERA.

3 kein absatz ‖ u in totus aus a O ‖ .ta .tum W ‖ eall gl. ü. totus R, ealra J, [all] W 4 et c. f. W

5 Alius, alia, aliud ôðer and heora ealra GENITIVVS

alius ôðres; alii ôþrum; ET CETERA.

5 kein absatz ‖ ali[us] .lia .lium W ‖ oðer gl. ü. alius R ‖ and f. W ‖ allra T 6 et c. f. W

Vter, utra, utrum heora ôðer oððe uncer ôðer;

heora ealra GENITIVVS utrius heora ôðres; utri heora ôðrum. ealswâ gǣð of ðisum gefêged uterque heora 10 ǣgðer, utraque, utrumque heora ǣgðer and heora ealra utriusque heora ǣgðres; utrique heora ǣgðrum; ET CETERA.

7 kein absatz ‖ unus eorum ü. uter gl. U ‖ [u]trum W ‖ o. u. o. ebenfalls gl. R 8 and heora J; he z. t., ora gz. weg H ‖ [o]þres W 9 ea. g. f. T ‖ gað U ‖ þissum J ‖ gefegede U 9. 10 uterque (utraque utrumque) [h]ore eiþer W 10 1. ægðer auf r. F ‖ das 2. h. ægðær gl. ü. utraque R, f. H 11 ealra (alre W) genitiuus TW ‖ uriusque T ‖ ægþaes C, oðres J ‖ [utrique heo] modern C ‖ [um et] modern C ‖ ei[þr]um W 12 et c. f. W

neuter nâðor of ðisum gefêged ne gǣþ nâ

swâ, ac gǣð æfter þǣre ôðre declinunge. neuter nâðor, neutri nâðres, neutro nâðrum; FEMININVM neutra nâðor 15 ðǣre forman declinunge: neutrae ET CETERA; neutrum nâðor, neutri nâðres ET CETERA. and ealle þâs habbað langne i on GENITIVO, ac hê byð swâ ðêah on lêoþcræfte ǣgðer gê lang gê scort, bûton alius: sê byð ǣfre lang.

neutri J ‖ [of þysum gef]eged n[e ged na] das eingeklammerte modern C ‖ of ð. g. f. T ‖ þissum J ‖ :: gefeged h ‖ gaþ U ‖ nout W 13 gað h, [ge]þ W ‖ þǣre f. W 14 (neutri) gl. U ‖ næutro H, [n]- W ‖ neutra v. a. hd. aus neutri O 15 ð. f. d.] genitiuus T, f. W ‖ et c. f. W ‖ neutrum—18 lang f. T 15. 16 [n]aþer W 16 et c. f. W 17 lagne H 18 þe is W

Alter, altera, alterum ôðer and heora ealra alterius

1 ôðres: on ðisum byð se i ǣfre scort; alteri ôðrum; ET CETERA. of ðisum ys gefêged alteruter, alterutra, alterutrum heora ǣgðer. heora ealra GENITIVVS alterutrius and DATIVVS alterutri ET CETERA. alterutri ET CETERA.

19 kein absatz ‖ alter[a—alre] W ‖ oðer gl. ü. alter R ‖ ealra ([alre] W) genitiuus TW 1 on] of J ‖ þissum J ‖ beoð U ‖ æfre: J ‖ sc[ort—2 þisse] W ‖ alteri ô. f. T 2 of ð. ys g.] eft T ‖ of] on JU ‖ ðissum J ‖ alter:uter O, davor noch alter J 2. 3 .trum W 3 h. æ. gl. ü. alteruter R ‖ ei[þer—g.] W ‖ alter:utrius O, alterutrum F 4 and f. W ‖ ultęrutri O ‖ et c. f. W

5 Gyt syndon sume naman, þe wǣron unrihtlîce getealde

betwux naman speljendum, forðan ðe naman speljend ne mæg habban þâ getâcnunga, ðe hî habbað. ân þâra ys qualis and quale hwylc, þæt getâcnað þrêo ðingc: INTERROGATIONEM, þæt is, âxunge and INFINITIONEM 10 endelêasnysse ET RELATIONEM and edlesunge.

5 kein absatz ‖ beoþ W ‖ no[men þe w.] W ‖ namon R 5. 6 geteald(e) T, getealdes F 6 betwux] to T, f. O ‖ noman spelien[d. f. þe] W ‖ n. sp.] ðisum parte T ‖ namum CDFHhOU (gegen JRW) ‖ sp(e)liendum C, spiligendum R ‖ forðan ðe—8 þâra f. T ‖ na:|man: (beidemal n r.) D, na: man O, nan nama CU (letztes a auf r. C) 7 a in þa auf r. R ‖ itocn[unge þe heo] W ‖ getacnunge O ‖ an] on J, ac O 8 þæra (ð-) FhRU, þære J ‖ ealswa is T ‖ qualae U ‖ hwilc gl. ü. qualis R, f. T ‖ it[o. þ.] W 9 þing (ð-) CFHTU, -cg h ‖ þ. is a. gl. R, f. T, axsung W ‖ and nachträglich C, et J 10 end[el. et] W ‖ endleasnysse O ‖ et] and DH ‖ and f. HW ‖ edlæs- (æ aus e?) h, edlęs- C, edlys- DH, -ung(e) ds. hd.? h

gif

ic cweðe: qualis est rex? hwylc ys se cyning?, þonne byð hê INTERROGATIVVM, þæt is, âxjendlîc. gif ic cweðe: nescio, qualis est rex nât ic, hwylc se cyning is, þonne byð se qualis INFINITIVVM, þæt is, ungeendigendlîc. 15 gif ic cweðe: tu scis bene, qualis est þû wâst wel, hwylc hê is, ðonne byð hit RELATIVVM, þæt ys, edlesendlîc. talis and tale swylc andwyrd þâm ôðrum.

:gif R 11—11712 ü. f. T 11—16 ü. f. W 11 cing CD, cyngc R ‖ þone J 11. 12 þ[eonne b. he] W 12 þ. is a. gl. R, f. TW 13 cyngc HR 14 þeo[nne b. þe qu.] W ‖ infinitiu(u)m C ‖ þ. is u. gl. R, f. TW 15 bene f. W ‖ est rex W 16 i[s hit re]l. W 16. 17 þ. is e. gl. R, auf r. D, f. TW ‖ edle(se)ndlic (1. corr.?) F, -læs- (æ aus e?) h 17 et J ‖ swilc ü. talis R, hwylc J ‖ -wyrt FhRT, -werd J, onswereþ W ‖ þâm] þeonne W ‖ oðrum auf r. R

þû cwyst: qualis est ille? hwylc ys hê? ic cweþe: talis est swylc hê is. þâs twegen naman gâð æfter ðǣre ðriddan declinunge, þe macjað heora ABLATIVVM on i. eft quantus hû micel getâcnað þrêo ðing: âxunge and 5 endelêasnesse and edlesunge. him andwyrt tantus swâ

mycel; and hî begen synd MOBILIA æfter þǣre ôðre declinunge. eft quot hû fela getâcnað ðrêo ðing. him andwyrt tot swâ fela.

1 [þu c. qu.] W ‖ cwydst F, cwyþst hR, cweðrt (!) T ‖ ille] iste H 1. 2 ü. f. W 1 hê] þes H 2 hwylc J ‖ ða twegen J ‖ [æ. þ.] W 3 þridden J ‖ zweites e in declinunge fast ganz weggerissen C, dec:linunge R ‖ þe FJORTW, þa CDHU, ða h 3. 4 [on i e. quan]tus W 4 getacniað U ‖ þincg R, ðingc (g aus c) J ‖ ax:unge D 5 en[del. a. ed]l. W ‖ e(n)d(e)leasnysse D ‖ edlysunge (davor ende getilgt H) DH, edlysunge aus -leas- (a. hd.?) F ‖ andwyrd J, onswereþ W 6 he[o b. be]oþ W ‖ begen f. T 6. 7 æ. þ. ô. d. f. T 6 þær von þære z. t. weg H 7 q[uot hu f.] W ‖ g. ð. ð. f. T ‖ getacniað U ‖ þingc J, þincg R 8 -wyrd HR, der letzte buchst. abgerissen C, onswerþ W ‖ feala F

ðâs twegen naman synd ðrêora

cynna. wê cweþað: quot homines? hû fela manna? 10 quot litterae? hû fela stafa? quot uerba? hû fela worda? tot libri swâ fela bôca; tot paginae swâ fela trameta; tot folia swâ fela lêafa; and hî synd undeclinjendlîce, ac hî andwyrdað swâ ðêah eallum casum: hi quot, horum quot; hi tot, horum tot.

ðâs—9 cynna f. T ‖ þeo[s tw.] W ‖ beoþ W 9 h[omines] W ‖ —11 b. ü. f. W ‖ fela am rande von ds. hd. H, feala CF 10 [quot] literae W ‖ feala F ‖ quod uerba R 10. 11 feala w. F 11 feala b. CF ‖ boce J ‖ pagina F, dahinter ü. d. z. eine einfügung v. a. hd. wider rad. F 11. 12 swâ f.] .i. W 12 feala F ‖ trametta CU, davor leafa getilgt F ‖ t[ot folia] W ‖ s. f. l. f. W ‖ and—14 horum tot f. T ‖ and f. W ‖ beoþ W 13 andwerdað DH, onswerieþ W ‖ [so þauh] W 14 horum tot hi tot hi quot horum quot W

of ðisum

15 bêoð gefêgede quotus and totus, þâ gebyrjað swŷðost tô endebyrdnysse. quotus es in ordine monachorum? hwylcere endebyrdnysse eart ðû betwux munecum?

1 ic cweþe secundus se ôþer VEL tertius oððe se ðridda. him geandwyrt totus: totus sum swylcere endebyrdnysse ic eom. hî syndon MOBILIA æfter þǣre ôðre declinunge.

o[f þisse] W ‖ þissum J 15 be(o)ð U ‖ gefede F ‖ þâ—16 endeb. f. T ‖ [sw. to] W 16 endebyrtnysse R ‖ es: (t rad.) R ‖ monachorum—1182 geandwyrt totus f. T ‖ —1181 ü. f. W 1 [ic cw.] W 2 geandwyrd CHR, onswereþ W ‖ s[um swul]chere W 2. 3 ü. f. T 2 swilcre h, hwylcere CJOU 2. 3 endbyrdnysse h 3 synd T, beoþ W ‖ m[ob.—dec]linunge W ‖ æfter—declinunge] et cetera T ‖ r in þære aus e. a. H 5—1194 f. T

5 Of ðâm naman quis cumað ðrêo GENITIVI æfter ealdre

sprǣce: cuius MASCVLINVM, cuia FEMININVM, cuium NEVTRVM. ac wê ne gŷmað nâ swîðe on ðisum dagum þissera GENITIVO, ac brûcað þæs ânes on ǣlcum cynne. cuius hominis hwylces mannes oððe ðæs mannes, cuius 10 feminae, cuius animalis. êac bûton þison cwǣdon ðâ ealdan: hic et haec cuias et hoc cuiate, huius cuiatis.

5 kein absatz ‖ [þr. g. æ.] W ‖ ealdre über getilgtem oðre R 6 speche m. c. f. c. W ‖ cui â F, cui. â R, cuiam O, cui J ‖ feminum J 6. 7 [neutrum cuium ac w]e W 7 gemaþ J ‖ nout W ‖ ðissum J ‖ dagum] time W 7. 8 [þ. g.] W 7 þissere (þy-) alle hss. 8 anes doppelt (aber das 2. mal getilgt) O 9 [hominis hwil]ces W ‖ hwylces auf r. R, h an stelle eines r. s O 10 [c. animal]is W ‖ b. .i. preter W ‖ þysson J 11 ealdon J ‖ [h. et h. c.] W ‖ huius cuitaas (1. a getilgt) F

þæt byð þus on lêdensprǣce: cuias es? hwylcere þêode eart þû? uestras sum êowre þêode ic eom oþþe êower landes man; swâswâ cwæþ se ealda PLAVTVS: 15 quid est? cuiates estis aut quo ex oppido? hwæt is lâ? hwylcere þêode sind gê oððe of hwylcum fæstene?

12 [l.] W, læden- J 13 [owre þeode ic] W ‖ eowere h, eower F ‖ þêode f. J 14 eowres J 14. 15 [p. qui]d W 14 platus O 15 est f. J ‖ cuiatis CU 15. 16 [la hwulcere] W 16 sindon (aber on wegradiert) U, beo W ‖ oþer W 17 fæst(e)ne C

Is êac tô witenne, þæt ullus and nullus, nemo and

ambo nê nân þǣra namena, þe andwerd ne byð on sprǣce, 20 næfð nânne VOCATIVVM. eft alter and uter nê nân þǣra,

1 þe gǣð on twâ, næfð nǣnne VOCATIVVM, forðan ðe se VOCATIVVS, þæt ys, sêo clypjendlîce gebîgednys, wyle bêon ǣfre tô andweardum menn geclypod and tô ânum hâde.

18 kein absatz ‖ [ec to w.] W ‖ witænne aus -anne R, witanne J, witene U 19 [þ. namen]a W ‖ andweard JW, -wyrd CDHU, -wyrt O, dahinter .i. presens W 20 [n. n. u]oc. W ‖ ne næfð J ‖ nenne F, nænne die übr. ausser O ‖ eft] æfter J 1 [t. n. næn]ne W ‖ nán J ‖ forþen þet W ‖ -þā U ‖ ðe f. h 2 þæt is usw. in d. z. R ‖ [cl-]ce W ‖ ibeiȝendnesse W 3 beo D ‖ andwe[ar. m. i]cleoped W ‖ an(d)w- H, anw- U, andwerdum Fh ‖ geclyped CFhRU 4 (to) R

[111] o noster amice êalâ ðû ûre frêond text has “ealâ”

— o nostra soror êalâ ðû ûre swuster text has “êala”

— PRISCIANVS segð, þæt man sceal tôcnâwan ǣlces dǣles printed as shown: expected form Priscianvs

[112] oððe ðâm, quos laudas? hwylce herast ðû? missing ? after “laudas”

1126 ... nullas h, nu[llus] W opening bracket cuts through middle of first u:

page image as described
page image as described

Other bracketed “u”s are similar.

Verbum:

Tempus

Modus

Persona

Numerus

Coniugationes Prima Coniugatio Passiuum Secunda Coniugatio Passiuum Tertia Coniugatio Passiuum Quarta Coniugatio Passiuum

Verba Anomala uel Inequalia

Species

Inchoativum

Frequentativum

Figura

Explore with AITake your curiosity a little further.

Reading settings